Tehotenstvo

Ako prebieha tehotenstvo

Tehotenstvo je obdobie, počas ktorého sa v tele ženy vyvíja plod. Trvá zvyčajne približne 40 týždňov od počatia po pôrod.

Počatie je proces, pri ktorom sa spájajú mužské a ženské gaméty – spermie a vajíčko. Toto spojenie sa môže vyskytnúť počas pohlavného styku medzi mužom a ženou. Ak sa spermie dostanú do maternice a oplodnia vajíčko, vznikne zárodok, ktorý sa potom usadí v sliznici maternice a začne sa vyvíjať.

Počas tehotenstva prechádza žena mnohými fyzickými a hormonálnymi zmenami. Jej telo sa prispôsobuje vývoju plodu a príprave na pôrod. Medzi niektoré z týchto zmien patria napríklad zväčšenie maternice, zmeny v prsnej žľaze a v koži, zmeny v hmotnosti a výkyv nálad. Môže tiež pociťovať únavu, nevoľnosť, zápchu a iné príznaky.

Počas tehotenstva by mala žena navštevovať pravidelne lekára alebo pôrodnú asistentku, aby sa uistila, že všetko prebieha v poriadku s ňou a s plodom. Lekár alebo pôrodná asistentka môžu sledovať vývoj plodu pomocou ultrazvuku a merať krvný tlak a hmotnosť tehotnej ženy. Tiež by mala žena jesť zdravú stravu, piť dostatok vody a cvičiť (podľa pokynov lekára alebo pôrodnej asistentky).

V záverečnom štádiu tehotenstva sa môžu u ženy objaviť príznaky, ako napríklad bolesti v spodnej časti chrbta, pocity napätia v bruchu a pravidelné kontrakcie. Tieto príznaky môžu signalizovať, že sa blíži pôrod. Po pôrode sa plod stáva dieťaťom a tehotenstvo sa končí.

Prvý mesiac tehotenstva

Prvý mesiac tehotenstva je obdobie, ktoré začína počatím a trvá približne 4 týždne od počatia. Počas tohto mesiaca sa v tele ženy vyvíja zárodok, ktorý sa vytvorí spojením mužskej spermií a ženského vajíčka.

Počatie sa môže vyskytnúť počas pohlavného styku medzi mužom a ženou. Ak sa spermie dostanú do maternice a oplodnia vajíčko, vznikne zárodok, ktorý sa potom usadí v sliznici maternice a začne sa vyvíjať.

Počas prvého mesiaca tehotenstva sa zárodok začína vyvíjať a rozvíjať. V prvých týždňoch sa vytvárajú základné štruktúry a orgány plodu. V prvých 2 týždňoch po počatí sa zárodok začne deliť na jednotlivé bunky a formuje sa jeho genetický materiál. V treťom týždni sa začnú formovať orgány plodu, ako sú srdce, pľúca, mozog a tráviaci trakt.

Počas prvého mesiaca tehotenstva by mala žena navštevovať lekára alebo pôrodnú asistentku, aby sa uistila, že všetko prebieha v poriadku s ňou a s plodom. Lekár alebo pôrodná asistentka môžu sledovať vývoj plodu pomocou ultrazvuku a merať krvný tlak a hmotnosť tehotnej ženy. Tiež by mala žena jesť zdravú stravu, piť dostatok vody a cvičiť (podľa pokynov lekára alebo pôrodnej asistentky).

V prvom mesiaci tehotenstva sa u ženy môžu objaviť príznaky, ako napríklad únava, nevoľnosť, zvýšená citlivosť na pachy a zmeny nálady. Tiež sa môže objaviť oneskorená menštruácia, ktorá je jedným z prvých príznakov tehotenstva.

8 týždeň tehotenstva

V 8. týždni tehotenstva sa vyvíjajúci sa plod nazýva embriom. Embriom má približne 0,5 centimetra a vyzerá ako malá guľôčka s niekoľkými výčnelkami. V tomto štádiu sa začínajú formovať všetky orgány a štruktúry plodu.

Začínajú sa vyvíjať končatiny embriomu, ako sú ruky a nohy. Tiež sa začína formovať mozog a miecha. Srdce embriomu začína biť už od 4. týždňa tehotenstva a v 8. týždni už môže byť vidieť cez ultrazvuk.

Počas 8. týždňa tehotenstva by mala žena navštevovať lekára alebo pôrodnú asistentku, aby sa uistila, že všetko prebieha v poriadku s ňou a s plodom. Lekár alebo pôrodná asistentka môžu sledovať vývoj plodu pomocou ultrazvuku a merať krvný tlak a hmotnosť tehotnej ženy. Tiež by mala žena jesť zdravú stravu, piť dostatok vody a cvičiť (podľa pokynov lekára alebo pôrodnej asistentky).

Počas tohto tehotenstva sa u ženy môžu objaviť príznaky, ako napríklad únava, nevoľnosť, zvýšená citlivosť na pachy a zmeny nálady. Tiež sa môže objaviť oneskorená menštruácia, ktorá je jedným z prvých príznakov tehotenstva. Avšak, niektoré ženy nemusia mať žiadne príznaky vôbec.

V 8. týždni tehotenstva sa môže u ženy objaviť niektoré druhy výtoku, ako napríklad belavý alebo ružovkastý výtok. Tento výtok môže byť spôsobený zmenami v hormonálnom systéme ženy počas tehotenstva.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Tehotenstvo

Príznaky tehotenstva: Ako zistiť, či čakáte bábätko

Tehotenstvo môže byť vzrušujúce a radostné obdobie, ale môže byť aj nervy drásajúce, ak si nie ste istí, či skutočne
Tehotenstvo

Fajčenie v tehotenstve – Aké nebezpečenstvo hrozí?

Tehotenstvo je obdobím veľkých fyzických a emocionálnych zmien a je dôležité urobiť všetko pre to, aby ste zaistili zdravie a