Starostlivosť o novorodeniatko

Starostlivosť o novorodeniatko

Novorodenec a starostlivosť o neho

Ihneď po pôrode je novorodenec podaný matke (pokiaľ to zdravotný stav matky i dieťaťa aspoň trochu dovolí), ide o tzv. bonding, ktorý je veľmi významný ako pre mamičku, tak i pre bábätko. Súčasťou vyšetrenia dieťaťa po pôrode, ideálne na tele matky v kontakte koža na kožu, je taktiež tzv. apqar, ktorého výsledky určia, či je novorodenec zdravý a vitálny. Mazivo nie je vhodné omývať, je dôležité pre pokožku bábätka (podporuje jeho adaptáciu na vonkajšie prostredie, chráni pokožku proti vysušeniu a infekciám), jeho vôňa podporuje tvorbu väzby mamičky na bábätko a zvyšuje pravdepodobnosť kojenia. Počas aspoň dvojhodinového nerušeného bondingu by bábätko ideálne malo dospieť k samo prisatiu a po prvýkrát sa napiť kolostra (tzv. mledzivo resp. prvé mlieko, ktoré má význam pri budovaní imunity novorodenca). Až potom alebo ešte neskôr, by bábätko mala sestrička zvážiť, zmerať a znovu ihneď podať mamičke.

Prvé hodiny po pôrode sú teda kľúčové nielen pre budovanie imunity dieťaťa, ale aj pre aktívne kojenie a vznik silného citového vzťahu k rodičom.

Po pôrode alebo i počas neho sa však môžu u novorodenca objaviť určité komplikácie alebo syndrómy, ktoré mu môžu sťažiť prvé dni na svete. Patrí sem:

  • Abstinenčný syndróm novorodenca (Súbor príznakov u novorodenca narodeného matke, ktorá počas tehotenstva užívala drogy a lieky)

  • Pôrodný traumatizmus novorodenca (Vzniká v dôsledku účinku mechanických síl v priebehu pôrodu, akými sú tlak, sťahy maternice, ťah a točenie. Je súborom prejavov poškodení plodu resp. novorodenca.)

  • Asfixia novorodenca (Plod alebo novorodenec je nedostatočne zásobený kyslíkom, čo sa následne prejavuje spomalením srdcového rytmu tzv. bradykardiou a poruchou dýchania. Je najťažšou poruchou prispôsobenia sa novorodenca po pôrode.)

  • Bežné kožné ochorenia u novorodencov

  • Dystokia ramienok (Znamená počas pôrodu stav, kedy ramienka dieťaťa nie je možné porodiť plynulým ťahom po pôrode hlavičky. Preto je potrebné použiť špecifické manévre na uvoľnenie ramienok.)

  • Hydrops (Znamená opuch, ktorý je dôsledkom nadmerného ukladania vody v tele plodu.)

  • Novorodenecká žlatačka (Je spôsobená zvýšenou hladinou bilirubínu - žltého farbiva v krvi bábätka a v jeho tkanivách, charakteristické je žlté sfarbenie kože, slizníc a očného bielka.)

  • Hemangióm (V rôznych formách vyskytujúci sa nezhubný tumor krvných ciev. Objavuje sa všade tam, kde sú krvné cievy. Prejavom je väčšinou modrasté až červenkasté sfarbenie na koži alebo na sliznici.)

  • Hemolytická choroba novorodencov tzv. fetálna erytroblastóza (Ochorenie, ktoré je vyvolané špecifickými protilátkami. Tie vytvára matka proti červeným krvinkám -erytrocytom svojho dieťaťa. Podmienkou vzniku ochorenia je inkompatibilita, čiže nesúlad medzi erytrocytmi matky a plodu.)

Fyziologický úbytok hmotnosti

U každého novorodenca dochádza po pôrode v prvých troch, štyroch dňoch k poklesu jeho hmotnosti. Spôsobený je fyziologicky nízkym príjmom tekutín (kolostra), stratou tekutín odchodom stolice, moču a stratou mazu. Úbytok hmotnosti by nemal presahovať desať percent pôrodnej hmotnosti a má sa u plne kojených detí vyrovnať do troch týždňov (výnimočne až šiestich týždňov) od pôrodu.

Prepustenie z pôrodnice


Pokiaľ je novorodenec zdravý, nemá novorodeneckú žltačku a ani matka nemá žiadne zdravotné problémy alebo komplikácie, sú väčšinou štvrtý deň po pôrode prepustení domov. Možnosťou je i ambulantný pôrod. Ide o takú formu pôrodu, kedy zdravá matka a zdravý novorodenec odídu z pôrodnice niekoľko hodín po fyziologickom pôrode.

Rodičia majú niekedy prirodzene z prvých dní strávených so svojím bábätkom strach, nevedia, ako bude deň s dieťaťom prebiehať, ako sa o neho správne postarať, ako a kedy ho kúpať, kojiť, prebaľovať a pod. Súčasťou starostlivosti o novorodenca je i strihanie nechtov, kojenie, prebaľovanie, ďalej prechádzky alebo rozvíjanie dieťaťa pomocou hračiek. Pri starostlivosti o novorodenca je u rodičov potrebná značná dávka trpezlivosti. Činnosti, ktoré s ňou súvisia vyžadujú hlavne dostatok času. Predovšetkým nastávajúcu mamičku čaká množstvo nových vecí, ako už bolo spomenuté napr. dojčenie, prebaľovanie, kúpanie, uspávanie a iné príjemné veci súvisiace s materstvom resp. rodičovstvom. Počas obdobia tzv. šestonedelia si mamička a bábätko vytvoria svoj ​​denný režim a harmonogram. Mamička sa počas tohto obdobia postupne učí svojmu dieťaťu porozumieť a napĺňať jeho priania a potreby. Keď už je vaše bábätko konečne na svete, sprevádzajte ho počas jeho prvých dní predovšetkým s láskou a bezvýhradne sa o neho starajte.